Akşam Gazetesi Haberimiz

Her yıl 100 milyon ödüyoruz ama hâlâ ‘How are you’dayız*

Türkiye’de yılda 67 bin kişi İngilizce kursa gidiyor. Pazar 100 milyon liraya ulaştı. Fakat her şey parayla olmuyor. İngilizce Endeksi’nde Avrupa’nın son sırasındayız.

(*)Nasılsınız?

Uzun yıllardır kurumlara ve bireylere yönelik iş ve genel İngilizce eğitimleri veren The Business English Academy’nin ( BEA) kurucusu Neville Wells’ten Türkiye yorumu…

2 MİLYAR KİŞİ ÖĞRENİYOR 
Dünyada İngilizce öğrenme pazarı hacminin 100 milyar dolar civarında olduğunu ve yaklaşık 2 milyar kişinin İngilizce öğrendiğine dikkat çeken Walls şunları söyledi: Türkiye’de İngilizce kurslarına ise, her yıl ortalama 100 milyon lira harcanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü rakamlarına göre 67 bin öğrenci İngilizce kurslara gidiyor.

TÜRKİYE KÖTÜNÜN İYİSİ 
TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçlarına baktığımızda ise karşımıza kötünün iyisi bir tablo çıkıyor. Türkiye’nin İngilizce notu diğer ülkelere göre kıyasladığımızda o kadar iyi değil ” dedi. Bankacılık, telekomünikasyon, ilaç, medya ve sigorta gibi  farklı sektörlerden büyük şirketlere kurumsal İngilizce ve açık eğitimler verdiklerini belirten Wells; “Her geçen gün İngilizce öğrenmek ya da var olan yabancı dillerini geliştirmek isteyen kişilerin sayısı artıyor.” ifadelerini kullandı.

60 ÜLKEDE 41’İNCİYİZ
Türkler’in İngilizce yeterliliğine ilişkin en somut araştırma dünyanın 41 şehrinde 7 dilde yabancı dil eğitimi veren EF Education First Uluslararası Dil Merkezleri’nin İngilizce Yeterlilik Endeksi. Bu yıl 3’üncüsü yayınlanan endekste 750 bin test sonucunu dikkate alınarak ülkeler sıraya konuldu. Ülkeler, yeterlilik düzeylerine göre 5 kategoriye ayrıldı. Türkiye, 60 ülke arasında, düşüğün biraz üstü kategorisinde 41’inci sırada yer aldı.

BİRİNCİ İSVEÇ SONUNCU IRAK
Bu sonuçlara göre Türkiye, Macaristan, Malezya, Singapur, Uruguay, Sri Lanka, Peru gibi ülkelerin gerisinde. Avrupa özelinde yapılan ve 23 ülkenin listelendiği sıralamada ise son sıradayız. Global listenin ilk sırasında İsveç bulunurken son sırada ise Irak yer alıyor.

 

Haberin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Share Button

× How can I help you?